בדיקות בהריון

בדיקות הריון - ד"ר עדי פרידמן

מחפשת מידע על בדיקות שצריך לעבור בהריון? הגעת למקום הנכון. פה תוכלי למצוא את המידע שאת זקוקה לו. ד"ר 

בדיקות בהריון

בדיקות הריון לפי שבועות

הריון הוא תקופה מרגשת במיוחד, אך זוהי גם תקופה שבה ההקפדה על הבריאות חשובה מאי פעם. מגוון הבדיקות הנדרשות הוא רחב ויכול לבלבל כל אחת, לכן הכנו עבורכן מאמר שמסכם את הפרטים החשובים על הבדיקות שאסור לפספס. חשוב לזכור כי יש להגיע לבדיקות מדדים של מעקב אחיות אחת לחודש.

בדיקת אולטרסאונד ראשונית – שליש ראשון (עד שבוע 8)

הבדיקה המקיפה הראשונה שמתבצעת במהלך ההיריון היא בדיקת אולטרסאונד של השליש הראשון. בתחילת הבדיקה, הצוות הרפואי יסקור את העבר הרפואי של המטופלת, ישאלו בנוגע לגורמי סיכון וינסו לשאוב כמה שיותר מידע חשוב. במהלך הבדיקה נוכל לבחון האם ישנם מספר עוברים ברחם, האם הם תקינים, מהו משך ההיריון ועוד.

בדיקת שקיפות עורפית ( בין שבועות 11 ל-13+6)

מטרת הבדיקה הזו היא לזהות האם העובר נמצא בסיכון מוגבר להיוולד עם תסמונת דאון. לרוב, בסמוך לבדיקה זו, תופנה המטופלת לבדיקת דם הנקראת "סקר ביוכימי של השליש הראשון". תוצאות בדיקות אלה יוכלו להציג את הסיכון לתסמונת דאון . הבהרה : זוהי בדיקת סקר ולא בדיקה אבחנתית כלומר במידה והבדיקה אינה תקינה (סיכון מוגבר ) יש להמשיך לייעוץ גנטי ולפיכך לניקור סיסי שליה או דיקור מי שפיר. 

בדיקת סיסי שליה (בין שבועות 11 ל-13)

זוהי בדיקה אבחנתית, כלומר תוצאתה מצביעה על קיום בעיה כרומוזומלית / גנטית אצל העובר. הבדיקה מומלצת לכל אישה מגיל 35 ומעלה או לאשה בגיל צעיר יותר שאצלה נמצא שקיפות עורפית המצביעה על סיכון מוגבר לתסמונת דאון . הבדיקה נעשית באמצעות דגימת שליה הנבדקת במעבדה ייעודית . יתרונה של הבדיקה לעומת דיקור מי שפיר (שהיא בדיקה שוות ערך) בכך שהתוצאה תהיה מוקדמת יותר .

סקירת מערכות מתקדמות (בין שבועות 14 ל-16)

סקירת מערכות מורחבת זו היא בדיקה מקיפה הבוחנת את המערכות הכלליות של העובר ואת התפקוד שלהן. מטרת הבדיקה היא לזהות אזורים שלא התפתחו כראוי, לזהות סימנים למומים הקיימים בגוף ולהכין תוכנית פעולה להמשך.

בדיקת מי שפיר (בין שבועות 17 ל-20)

בדיקת מי שפיר היא בדיקה חשובה שבאה לבדוק האם קיימות בעיות כרומוזומליות או גנטיות אצל העובר המתפתח. זוהי בדיקה אבחנתית (שוות ערך לניקור סיסי שליה) והיא מומלצת לכל  אישה מגיל 35 ומעלה או לנשים שאצלן נמצא שקיפות עורפית בסיכון מוגבר, בעיות גנטיות במשפחה, סקירת מערכות שמצביעה על מום /מומים – כל אלה בהנחיית יועץ גנטי.

הבדיקה מתבצעת באמצעות דגימה של מי השפיר, אשר מכילים בתוכם מידע כרומוזומלי חשוב.

סקירת מערכות מאוחרת ( בין שבועות 20 ל-24)

בדיקה זו היא מעין בדיקת המשך לסקירת המערכות המתקדמות, והיא מבצעת סריקה נוספת של מערכות הגוף הנוספות שהספיקו להתפתח בחלוף בזמן. סקירת מערכות מאוחרת היא מקיפה יותר, ובעקבות גילו של העובר נוכל לראות חלקים שונים בו שלא יכולנו לראות בסריקה המוקדמת.

העמסת סוכר (בין שבועות 24 ל-28)

מטרת העמסת הסוכר היא לוודא שהיולדת אינה נמצאת בסיכון לסוכרת הריון. במסגרת הבדיקה, על המטופלת יהיה לבצע העמסת סוכר כאשר היא אינה נמצאת בצום ולשתות 50 ג' סוכר המהולים במים. שעה לאחר שתיית הסוכר תתבצע בדיקת דם רגילה . במידה והתוצאה גבוהה יהיה על המטופלת לבצע בדיקת העמסת סוכר של 100 ג' שהינה בדיקה אבחנתית . כלומר אם הבדיקה תקינה אין למטופלת סכרת הריונית ואם אינה תקינה יש סכרת הריונית, מה שמצריך טיפול בהתאם. 

אולטרסאונד מעקב גדילה (בין שבועות 30 ל-40)

מטרת הבדיקה היא הערכת גדילה/משקל של העובר . מומלץ לבצע מעקב בין חודש לחודש וחצי . לפי  התוצאה  המתקבלת (עובר קטן או גדול לגיל ההיריון ) משנים את קצב המעקב בהתאם.

תרבית GBS (בין שבועות 35 ל-37)

בדיקה זו היא בדיקת תרבית נרתיקית שמטרתה לזהות את החיידק GROUP B STREPTOCOC. במידה ונמצאה בדיקה חיובית קיימת המלצה לקבל טיפול אנטיביוטי מניעתי בזמן הלידה למניעת הדבקה של העובר בתהליך הלידה. 

המלצות נוספות כלליות

בטרם הכניסה להריון מומלץ נטילה של חומצה פולית לפחות 3 חודשים לפני ולהמשיך עם זה במשך כל ההיריון. כמו כן לזוג שמתכנן  הריון מומלץ לבצע בדיקות דם לנשאות גנטית. תוצאה של בדיקות אלה לוקחת כחודשיים. רצוי להגיע להריון כאשר הסטטוס של בדיקות נשאות גנטית מוכן. במידה והזוג לא הספיק לעשות מומלץ לבצע אותן בסמיכות לתוצאת בדיקת הריון חיובית כלומר ממש בתחילת ההיריון. 

כמובן שאת כל הבדיקות חשוב לבצע אצל רופא המומחה בתחומו. ד"ר עדי פרידמן הינו מומחה לגניקולוגיה, מיילדות ובעלת תת התמחות באולטרסאונד. במידה ויש לך שאלות נוספות או שאת רוצה לקבוע תור לד"ר פרידמן, אנו מזמינים אותך ליצור אתנו קשר בטלפון: 073-7761011.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק 052-2438979